Otočte loď!

Neohodnoceno
258 Otocte lod titulka 1442728038
ZDARMAZDARMA

Správný lídr by měl řízení předávat, ne ho přebírat, a vytvářet další lídry, ne produkovat své následovníky.“

349 Kč
Momentálně nedostupné

Správný lídr by měl řízení předávat, ne ho přebírat, a vytvářet další lídry, ne produkovat své následovníky.“

David Marquet, zkušený důstojník amerického námořnictva, byl zvyklý dávat rozkazy. Coby nově jmenovaný kapitán jaderné ponorky USS Santa Fe odpovídal v hlubinách oceánu za více než sto námořníků. V tomto vysoce stresujícím prostředí, kde není nejmenší prostor pro chybu, bylo zásadní, aby jeho muži dělali, co mají, a aby to dělali kvalitně. Jenže na lodi vládla mizerná morálka, slabé výkony a nejvyšší fluktuace posádky z celé flotily.

Marquet se choval jako ostatní kapitáni, dokud jednoho dne omylem nedal neproveditelný rozkaz, který se jeho posádka přesto pokusila splnit. Když se jednoho ze svých mužů zeptal, proč rozkaz nerozporoval, odpověděl: „Protože jste mi to nařídil.“ Marquet si uvědomil, že je lídrem v kultuře následovníků, a pokud se navyklé způsoby od základů nezmění, hrozí všem na lodi nebezpečí.

V tu chvíli vzal Marquet věci do svých rukou a začal prosazovat vedení na všech úrovních. Otočte loď! je pravdivý příběh o tom, jak se Santa Fe vyšvihla z nejhorší lodi ve flotile na nejlepší, když porušila tradiční model jednoho lídra a jeho následovníků, který u amerického námořnictva panoval. Přestože instinkt Marquetovi velel sám převzít řízení, podařilo se mu naopak zavést nezměrně účinnější model předávání řízení.

Zanedlouho se ze všech členů posádky stali lídři, kteří převzali odpovědnost za vše, co dělali, od každodenních úkonů až po klíčová bojová rozhodnutí. Celá posádka najednou byla „na jedné lodi“, všichni dennodenně celou svou intelektuální silou přispívali ke společnému dílu a Santa Fe začala brzy získávat ocenění a z jejích řad se začalo rekrutovat mnohem více budoucích velitelů ponorek, než bylo obvyklé.

Ať už podnikáte v čemkoli a na jakékoli pozici, i vy můžete díky Marquetovým radikálním postupům otočit tu svou loď o 180˚. Co tím získáte? Práci, kde všichni převezmou odpovědnost za vlastní jednání, kde budou lidi zdravější a šťastnější a kde každý bude lídrem.

Jeden z nejlepších absolventů Vojenské námořní akademie USA L. David Marquet vedl v letech 1999–2001 útočnou jadernou ponorku USS Santa Fe. Loď získala řadu ocenění za největší zlepšení a za největší bojovou efektivitu z celé tichomořské flotily. Od svého odchodu od námořnictva pracuje Marquet jako poradce v oblasti vedení pro firmy napříč Spojenými státy americkými. Je doživotním členem Rady pro zahraniční vztahy a s manželkou Jane žije na Floridě.

„Kniha vypráví příběh nevídaného experimentu kapitána Davida Marqueta v jednom z nejrigidnějších prostředí – na palubě Santa Fe, jaderné ponorky amerického námořnictva. Kapitán Marquet měl odvahu zavést odlišnou kulturu, v níž přetvořil samotnou definici vedení, přijímanou v americkém námořnictvu odpradávna. To vše znamenalo ohromné riziko. Výsledek byl však revoluční – za několik krátkých měsíců se posádka Santa Fe změnila z nejhorší v nejlepší. V dnešním informačním věku je lidský kapitál naším nejcennějším zdrojem. Je výchozí zbraní pro 21. století. Experiment kapitána Davida Marqueta s vedením je možné uplatnit mnohem šířeji, jako model pro celý svět obchodu.“

Charlie Kim, zakladatel a výkonný ředitel firmy Next Jump

„Kniha Davida Marqueta rozebírá ,úspěšnou motivaci‘, která jeho lidem dodala energii zdolávat složité překážky. Hodnoty, na které svůj tým navykl, znamenaly obrovský přísun energie, která je pozitivně nabudila, protože najednou měli možnost uspokojit potřebu seberealizace – dostávalo se jim patřičného ocenění, pocitu, že někam patří, možnosti vážit si sebe sama, pocitu, že mají věci ve svých rukou, a možnosti náležitě naplňovat očekávání nadřízených. Tento typ vedení zaměstnance nabíjí a nejvyšším manažerům dává možnost vykreslit kýženou budoucnost a osvětlit cestu, jež k ní celý tým dovede. Otočte loď! je povinná četba pro všechny, kteří usilují o to, aby šli svým zaměstnancům správným mravním příkladem.“

viceadmirál amerického námořnictva ve výslužbě Al Konetzni, bývalý velitel ponorkového loďstva v Tichomořské flotile

 

Počet stran: 272

Autor: L. David Marquet

Rok vydání: 2016

Nakladatelství: Motiv Press

 

EAN: 9788087981160

ISBN: 978-80-87981-16-0

Kód Kód: 474
Jméno značky: MotivPress
Kategorie: knihy
Zpět do obchodu